home

Hvězdárna Žebrák

otevřít otevřít otevřít

Informace:

Hvězdárna Žebrák představí astronomii i u Vás!

Hvězdárna Žebrák nabízí speciální pořady pro školy, školky, dětské tábory či seniory spojené s povídáním, audiovizuální prezentací, promítáním aktuální noční oblohy i pozorováním vesmírných objektů hvězdářskými dalekohledy!

Jednotlivé typy pořadů:

  • Hvězdárna dětem 1 a 2 pro děti I. a II. stupně ZŠ
  • Příběh meteoritu Žebrák
  • Hvězdy jako hvězdy
  • Videopořad: Stěhování na Mars
  • Úchvatná videa
  • Astronomická pozorování dalekohledy mimo hvězdárnu 
  • Astronomická pozorování dalekohledy extra na Hvězdárně Žebrák

Pořady:

HVĚZDÁRNA DĚTEM 

(pro děti I. stupně základních škol a další skupiny s menšími dětmi)
 V pořadu speciálně připraveném pro děti, který je už od roku 2014 přímo na hvězdárně neustále vyprodán, představíme Hvězdárnu Žebrák a její činnost. Ukážeme Sluneční soustavu kreslenou formou s doplněním fotografií objektů, přidáme speciální kvíz, pustíme audio Pohádku z hvězd spojenou projekcí noční oblohy na plátno s ukázkami souhvězdí, polohy planet či nejkrásnějších objektů ve vesmíru, promítneme nádherné fotografie noční oblohy s hudebním doprovodem a pustíme několik poutavých videí, například porovnání velikostí planet, polární záře, o pobytu astronautů ve vesmíru, o stěhování na Mars, astronomickou pohádku atp. Každý návštěvník si odnese dárek od Hvězdárny Žebrák v podobě mapky oblohy a dalších předmětů.
 Rozsah je cca 60 minut, k akci je třeba temná místnost s projekční plochou. Hvězdárna Žebrák je pak zajišťuje PC, projektor a reproduktory.

HVĚZDÁRNA DĚTEM 2 
(pro děti I. stupně základních škol a další 
skupiny s menšími dětmi)
 Pro ty, co už náš dětský pořad viděli, jsme nechali namalovat další desítky souhvězdí a zkrácené vyprávění z prvního dílu doplňujeme o vyprávění o nemeském zoo, mořeplavcích nebo například bájných postavách. Připojujeme i starořecké báje a pověsti. 
 Rozsah je cca 60 minut, k akci je třeba temná místnost s projekční plochou. Hvězdárna Žebrák je pak zajišťuje PC, projektor a reproduktory.

PŘÍBĚH METEORITU ŽEBRÁK 
(pro děti II. stupně základních škol i veřejnost)

 V našem pořadu představíme Hvězdárnu Žebrák a její činnost, seznámíme s drobnými tělesy ve vesmíru i s těmi, které by mohli ohrozit život na naší planetě. Zaměříme se i na příběh o meteoritu Žebrák doplněný podrobným vysvětlením meteorických jevů v atmosféře i audiopořadem.
 Před více než 190 lety dopadl do oblasti okolo Hvězdárny Žebrák meteorit. Co to vlastně meteorit je, odkud k nám přilétá, jak se dá pozorovat a jak to bylo v Žebráku? I o tom je naše povídání doplněné ukázkou věrné kopie hlavní části meteoritu uložené v pražském Národním muzeu a řadou fotografií. Povídání je doplněno audiopořadem, který namluvil známý přiznivce astronomie, zpěvák Petr Rezek. Povídání je doplněno projekcí aktuální noční oblohy na plátno s ukázkami souhvězdí, polohy planet či nejkrásnějších objektů ve vesmíru. 
 Rozsah je cca 60 minut, k akci je třeba temná místnost s projekční plochou. Hvězdárna Žebrák je pak zajišťuje PC, projektor a reproduktory.

HVĚZDY JAKO HVĚZDY
 O čem zpívají přední čeští interpreti ve svých písních? Pojďte si poslechnout více o Dlouhé bílé žhnoucí kometě Leony Machálkové či Jany Kratochvílové, o Planetáriu Václava Neckáře nebo Částečném zatmění Lenky Filipové. Nejen tyto písně, ale i další, jako je Měsíc, Padá hvězda, Hvězdy jako hvězdy Lucie Bílé, Meteor lásky a další představíme v tak trochu netradičním světle!

VIDEOPOŘAD: STĚHOVÁNÍ NA MARS 
ESA, NASA a další organizace mají velké plány s Marsem. Denně přicházejí nové informace a zajímavá videa. To nejnovější z dobývání rudé planety Mars od Hvězdárny Žebrák.
 Rozsah je cca 40 minut, k akci je třeba temná místnost s projekční plochou. Hvězdárna Žebrák je pak zajišťuje PC, projektor a reproduktory.

ÚCHVATNÁ VIDEA
 To nejzajímavější z astronomie a vesmíru, budete žasnout. Pořad komentovaný pracovníky Hvězdárny Žebrák.
 Rozsah je cca 90 minut, k akci je třeba temná místnost s projekční plochou. Hvězdárna Žebrák je pak zajišťuje PC, projektor a reproduktory. 

ASTRONOMICKÁ POZOROVÁNÍ DALEKOHLEDY MIMO HVĚZDÁRNU
 Sbalíme dalekohled a přijedeme za vámi. Ukážeme vám oblohu v projekci a pokud bude jasno, pak i živě právě prostřednictvím dalekohledu. Měsíc, planety, jejich měsíce, mlhoviny, hvězdokupy, galaxie... a mnohé další můžete vidět na vlastní oči.
 Rozsah je cca 90 minut, k akci je třeba temný prostor s projekční plochou. Hvězdárna Žebrák je pak zajišťuje PC, projektor a reproduktory a dalekohled k pozorování hvězdné oblohy. 

ASTRONOMICKÁ POZOROVÁNÍ DALEKOHLEDY EXTRA NA HVĚZDÁRNĚ ŽEBRÁK
 Chcete pozorovat mimo otevírací hodiny Hvězdárny Žebrák? I to je možné. Je nutné volat minimálně týden předem. Pracovníci hvězdárny prověří lektory, kteří by v uvedený den byli schopni na hvězdárnu dorazit. Pokud je pak jasno, pak už nic nebrání nerušenému zážitku s hlavním dalekohledem v kopuli Hvězdárny Žebrák.

Další pořady budeme doplňovat, jejich náplň lze přizpůsobit vašim přáním.novinky facebook G+ Youtube
[CNW:Counter]